این روزها روزهای بسیار مهمی است؛ ایامی که خود را در شرایط هشداری جدی از جانب خداوند می‌یابیم. هشدار و دعوتی که ما را به قدردانی از خداوند زنده وحقیقی و جستجوی او فرامی‌خواند. هرچند که اکثر ما از این شیوه فکرکردن خودداری می‌کنیم اما نباید فراموش کنیم که بی تفاوتی ما نسبت به خدای زنده،  تنها و تنها دلیل فجایع غیره منتظره همچون اپیدمی‌، سیل‌، و یا آتش‌سوزی‌های گسترده است. در کتاب مقدس به ما گفته شده که این قبیل رویدادها در آخرین روزها بیشتر پیش خواهند آمد. قبل از بازگشت دوباره خداوند ما عیسی مسیح، در دنیا بی‌خدایی گسترش یافته و اغلب انسان‌ها با آفریننده خود راز و نیاز و دعا نمی‌کنند.

این هشدار از جانب خداوند زنده همانند داوری نهایی نیست، چرا که بروز ویروس مهلک کرونا فقط تجلی محبت خداوند زنده است تا از آدمی بی تفاوت بخواهد تا به او روی ‌آورد. درحالی که در روز آخر – و در داوری نهایی-درهای رحمت به روی کسانی که از مسیح خداوند روی‌ برگردانده‌اند تا به ابد بسته خواهد شد. این هشدار دائمی نیست زیرا خداوند -در فیض بی کرانش- مهارت کنترل آن را در اختیار بشر قرار داده است. اما این فاجعه هشدار دهنده آدمی مغرور را در مقابل خداوند زنده حقیر ساخته و یادآور می‌شود که ما تنها انسان‌هایی ناتوان هستیم در دستان خداوندی قدرتمند. خدایی زنده و حقیقی که باید روزی در حضورش پاسخگوی شیوه زندگی‌مان باشیم.

ویروس کرونا بدون شک بیش از هر مصیبت دیگری در نسل‌های اخیر ما را تکان داده است. این بیماری مسری از تمام پیش‌بینی‌های پزشکی سرپیچی کرده است. در کشور انگلیس تا کنون رویکرد نخبگان انگلیسی نسبت بدان ملایم بوده ولی به زودی جای خود را به اقدامات سختگیرانه‌تری خواهد داد. چین قدرتمند با این هشدار به لرزه درآمد، رژیم ظالم ایران بهت‌زده شده و امام زاده‌هایش خالی از زایرین گشت، اروپا سراسیمه به تعطیلی فرستاده شد و آمریکای قدرتمند نیز از ترس به زانو درآمد؛ ‌همانند هر کشور دیگری.

همان‌طور که ویروس کرونا بیشتر و بیشتر در دنیا شیوع پیدا می‌کند، نشانه‌های مهمی ظاهر می‌شوند؛ مثلا افراد مسن (مانند نویسنده این متن) در معرض خطر بیش‌تری هستند. همان کسانی که در طول زندگی طولانی‌ترشان نسبت به جوانها این فرصت را داشتند تا خدای زنده و آفریننده خود را حرمت بگذارند (و شاید آن فرصت را رد کرده باشند). همچنین به نظر می‌رسد که این ویروس به جوانترها نیز می‌گوید: برای شما ولی هنوز فرصت باقی ا‌ست و این مرض هشداری جدی است از جانب خداوند و لذا آن را ناشنیده نینگارید. به یاد داشته باشید همانطور که خداوند زنده خدای  محبت است ولی او خدایی مقدس و عادل نیز هست.

ویروس کرونا شاید آخرین هشدار برای بنی‌آدم نباشد با وجود اینکه هنوز نهایت جدیت آن آشکار نشده است. مسیحیان برای آمرزش و نجات کسانی که رنج می‌کشند دعا می‌کنند و ما شاهد اقدامات محبت آمیز زیادی میان مردم هستیم اما مهم این است که ما به پیام و معنی این فاجعه توجه کنیم. هدف خداوند از نازل ساختن این بلای آسمانی، فراخواندن ما به سوی بخشش و آشتی با خویشتن است. خدای زنده و حقیقی نجات دهنده گناهکاران است. همان خدایی که جسم پوشید، به این دنیا پا گذاشت تا راه نجات را با رنج کشیدن و مردن بر روی صلیب برای انسان‌های گناهکار هموار سازد.  ایمان به خداوند عیسی مسیح،  توبه و دست شستن از گناه و تسلیم زندگی به او منجر به حیات نو و جاودان از جانب خداوند زنده و حقیقی می‌شود. دعوت او در این شرایط بحرانی و هوایی که از اکسیژن مرگ پر شده به سوی شما می‌آید؛ خداوند پسریگانه مولودش را به این جهان فرستاده تا هرکس که به او ایمان آورد هلاک نگردد بلکه حیات جاودان داشته باشد. گوش خود را نه به روی هشدار او ببندید و نه به روی دعوت پر محبت او به رستگاری ابدی از طریق ایمان به نجات دهنده گناهکاران یعنی خداوند ما عیسی مسیح.

نوشته دکتر پیتر مسترز. کلیسای متروپولیتان لندن. مارس ۲۰۲۰